Artisan Direct Artists

Our alphabetical list begins in a random position. Or look at categories. Or jump to a random artist.

Iréne Salley Ramón Santiago Susan Schiesser Angela Schuler Carl Schuman
Iréne Salley Ramón Santiago Susan Schiesser Angela Schuler Carl Schuman
Martha Seely Martha Seely Jewelry Yael Segev C. P. Seibt Mike Sexton
Martha Seely Martha Seely Jewelry Yael Segev C. P. Seibt Mike Sexton
ShannLee Carol Joy Shannon Ruth Sharton Gerald Shepherd Ellen Sherman-Zinn
ShannLee Carol Joy Shannon Ruth Sharton Gerald Shepherd Ellen Sherman-Zinn
Ken Shotwell Larry Simons Paul Simon Per Siwmark Adam D. Smith
Ken Shotwell Larry Simons Paul Simon Per Siwmark Adam D. Smith
Jennifer Jesse Smith Michael Sorgatz Joel Spector Cristina Zorrilla Speer Gina Startup
Jennifer Jesse Smith Michael Sorgatz Joel Spector Cristina Zorrilla Speer Gina Startup
April Stein Stephen Stribling Tony Stromberg Peter J. Sucy Julio Susana
April Stein Stephen Stribling Tony Stromberg Peter J. Sucy Julio Susana
Darko Topalski Metin Topa Sarah Truman Ciaran Tully Chris Twomey
Darko Topalski Metin Topa Sarah Truman Ciaran Tully Chris Twomey
Lana J. Tyler Rachel Uchizono Hannah Ueno Ilona Van Hoek Christiane Jamar Varney
Lana J. Tyler Rachel Uchizono Hannah Ueno Ilona Van Hoek Christiane Jamar Varney
Riley Vaughn Luke Voytas Chris Wagner Bilhenry Walker Martha Walker
Riley Vaughn Luke Voytas Chris Wagner Bilhenry Walker Martha Walker
Grace Li Wang Naomi Wanjiku Richard Warrington Craig Watts Esther Wertheimer
Grace Li Wang Naomi Wanjiku Richard Warrington Craig Watts Esther Wertheimer
Devin Westland James Wilner Steve Wilson Timothé Winstead Nad Wolinska
Devin Westland James Wilner Steve Wilson Timothé Winstead Nad Wolinska
Richard Young Engelina Zandstra Igor Zaytsev Katerina Abramova Demetrio Alfonso
Richard Young Engelina Zandstra Igor Zaytsev Katerina Abramova Demetrio Alfonso
Stanton Allaben Anna Robin Antar Aziz Anzabi Sal Asaro
Stanton Allaben Anna Robin Antar Aziz Anzabi Sal Asaro
Ted Asnis Malena Assing Adam A Miles Baker Karen Banker
Ted Asnis Malena Assing Adam A Miles Baker Karen Banker
Jack Barry Mimi Becker Kit Beecroft Aviva Beigel April Bending
Jack Barry Mimi Becker Kit Beecroft Aviva Beigel April Bending
Tara Benet Benjamin L.M. Ray Benjamin Kimberly Berg Rajiv Bhamoo
Tara Benet Benjamin L.M. Ray Benjamin Kimberly Berg Rajiv Bhamoo
Karin Billings Kevin Boldenow Gabrielle Bolvari-Bergeron Michael Bond Augusto C. Bordelois
Karin Billings Kevin Boldenow Gabrielle Bolvari-Bergeron Michael Bond Augusto C. Bordelois
Gilbert Boro Simon Boyd Bob Boynton Patricia Brintle Judith Gwyn Brown Dog Portraits
Gilbert Boro Simon Boyd Bob Boynton Patricia Brintle Judith Gwyn Brown Dog Portraits
Judith Gwyn Brown Ryan Brown Elinore Bucholtz Anthony Burks Ray Cabarga
Judith Gwyn Brown Ryan Brown Elinore Bucholtz Anthony Burks Ray Cabarga
EJ Cairns Cameroonian Artists Cameroonian Artists II Cathy Carey Bonnie Carter
EJ Cairns Cameroonian Artists Cameroonian Artists II Cathy Carey Bonnie Carter
Robert & Michelle Casarietti Laura Castanedo Jay Castle Joseph Castle Elizabeth Myers Castonguay
Robert & Michelle Casarietti Laura Castanedo Jay Castle Joseph Castle Elizabeth Myers Castonguay
Pat Cato Robert Hon Chan Michael Chatman Ping Ping Chen Ken Christensen
Pat Cato Robert Hon Chan Michael Chatman Ping Ping Chen Ken Christensen
Waylon Christner Ione Citrin Juez Codina Charles Collins Seán Conlon
Waylon Christner Ione Citrin Juez Codina Charles Collins Seán Conlon
Steve Cook Philip Corley Roberto Cortez M. Cran Jacqueline K. Crofton
Steve Cook Philip Corley Roberto Cortez M. Cran Jacqueline K. Crofton
Michael Croman Gary Curtis Peter Daniels Brian Devon Leah Devora
Michael Croman Gary Curtis Peter Daniels Brian Devon Leah Devora
Raul de la Torre Carolyn DiGiovanni Russell Dodds Frederico Domondon Beatriz Dondici
Raul de la Torre Carolyn DiGiovanni Russell Dodds Frederico Domondon Beatriz Dondici
Harry C. Doolittle Victor Dorian Greg Doster Taryn Dufault Zeiko Duka
Harry C. Doolittle Victor Dorian Greg Doster Taryn Dufault Zeiko Duka
Dave Dunlap Isabelle Dupuy Michael Eastman Cheryl Edwards Yuri Elvin
Dave Dunlap Isabelle Dupuy Michael Eastman Cheryl Edwards Yuri Elvin
Merlin Emrys Hilary England Beth Parcell Evans Liz Falconer Abraham Falcón
Merlin Emrys Hilary England Beth Parcell Evans Liz Falconer Abraham Falcón
Layla Fanucci Andrew Farmer Kim Fay Christine Ferrari Tino Ferro
Layla Fanucci Andrew Farmer Kim Fay Christine Ferrari Tino Ferro
Lisa Fertig Abstracts Lisa Fertig Javier Finelli Kathleen Fowler Larry Frank
Lisa Fertig Abstracts Lisa Fertig Javier Finelli Kathleen Fowler Larry Frank
Miro Gabriel Mauricio Bouzas Gasque Flynn Geissel Eleanor Gilpatrick (Figures and Animals) Eleanor Gilpatrick (Landscapes)
Miro Gabriel Mauricio Bouzas Gasque Flynn Geissel Eleanor Gilpatrick (Figures and Animals) Eleanor Gilpatrick (Landscapes)
Eleanor Gilpatrick (Abstracts, Nebulas and Still Lifes) Joe Gitterman Gogue Barbara Gothard Jason Grass
Eleanor Gilpatrick (Abstracts, Nebulas and Still Lifes) Joe Gitterman Gogue Barbara Gothard Jason Grass
Rocky Greco Julia Hacker Christine Hähner Murdock Elizabeth Harington Robert Heier
Rocky Greco Julia Hacker Christine Hähner Murdock Elizabeth Harington Robert Heier
Michael Herres John Hetzel Marshall B. Hirsh Skye Holland Joanne Jackson
Michael Herres John Hetzel Marshall B. Hirsh Skye Holland Joanne Jackson
Linda Calvert Jacobson Mark V Jacobson Arthur Jacob Phyllis Gillie Jaffe Jo Jayson
Linda Calvert Jacobson Mark V Jacobson Arthur Jacob Phyllis Gillie Jaffe Jo Jayson
Frantz Jean Baptiste Gene Jiminez Toni Johnstone Bob Jones Helen Kagan
Frantz Jean Baptiste Gene Jiminez Toni Johnstone Bob Jones Helen Kagan
Olivia Kapoor Cliff Kearns Nihal Kececi Anett Kennedy Ron Ketchum
Olivia Kapoor Cliff Kearns Nihal Kececi Anett Kennedy Ron Ketchum
Alex Khomski Alice Kiderman Tülin Kiper Ken Knowles Sevgi Soylu Koyuncu
Alex Khomski Alice Kiderman Tülin Kiper Ken Knowles Sevgi Soylu Koyuncu
Carmen Luna Labbé Carmen Luna Labbé's Landscapes David Lancaster James Lavott Lupe Lawrence
Carmen Luna Labbé Carmen Luna Labbé's Landscapes David Lancaster James Lavott Lupe Lawrence
Tricia Poulos Leonard Martine Lepore Morton Levin Susie Lidstone Carenie Little
Tricia Poulos Leonard Martine Lepore Morton Levin Susie Lidstone Carenie Little
Jim Lively Mal Luber Thomas Lund-Lack Michael Lynne Patricia Maguire
Jim Lively Mal Luber Thomas Lund-Lack Michael Lynne Patricia Maguire
Hedy Maimann Enrique Manabat Piero Manrique Socrates Marquez Nestor Martinez
Hedy Maimann Enrique Manabat Piero Manrique Socrates Marquez Nestor Martinez
Marlow Mar Todd Materazzi Gavin Mayhew Connie McCoy Laurin McCracken
Marlow Mar Todd Materazzi Gavin Mayhew Connie McCoy Laurin McCracken
Tom McKeon Chris McKinney Margo McKnight Renea Menzies Ivan Mihov
Tom McKeon Chris McKinney Margo McKnight Renea Menzies Ivan Mihov
J. Coleman Miller Phyllis Miller Marsha Mills Mirko Molnar Moneta
J. Coleman Miller Phyllis Miller Marsha Mills Mirko Molnar Moneta
Batsell Moore Melinda Moore Richard Moor Cynthia L. Morefield Lynn Morgan
Batsell Moore Melinda Moore Richard Moor Cynthia L. Morefield Lynn Morgan
Maidy Morhous Roland Morin Geoff Munn Helen Musser Harold Naideau
Maidy Morhous Roland Morin Geoff Munn Helen Musser Harold Naideau
Darlene Newman Norton Kent Anne Nye Sonja Olson Cathal O’Malley
Darlene Newman Norton Kent Anne Nye Sonja Olson Cathal O’Malley
Abe Ordover Tom Orsini Jim Otis Sally Painter John L. Perdue
Abe Ordover Tom Orsini Jim Otis Sally Painter John L. Perdue
Patricia Peters Gisela Pferdekaemper Roland Poska Richard Quataert Barbara Rachko
Patricia Peters Gisela Pferdekaemper Roland Poska Richard Quataert Barbara Rachko
Marina Reiter Ruby Rice Ross Rider Kasha Ritter Dennis Roberto
Marina Reiter Ruby Rice Ross Rider Kasha Ritter Dennis Roberto
Rock Me Over Ines Rojas Robert Rosenblum Bernette Rudolph's Woodcuts Bernette Rudolph
Rock Me Over Ines Rojas Robert Rosenblum Bernette Rudolph's Woodcuts Bernette Rudolph
Bernette Rudolph's Digital Geometrics Francesco Ruspoli Mariana Sain-Morar    
Bernette Rudolph's Digital Geometrics Francesco Ruspoli Mariana Sain-Morar